At snakke i mobiltelefon via et headset er nu så populært, at teknologikoncernen GN Store Nord regner med et få en omsætning på mindst 5,2 milliard kroner for 2004. Det er en opjustering på 300 millioner i forhold til tidligere forventninger. Det er Mobile Division, som laver headsets til mobilen, der skal trække omsætningsfremgangen hjem. Her regner man med et mindre overskud ved en omsætning på mindst en milliard kroner. Og alene i andet kvartal 2004 fik divisionen en stigning i omsætningen på 95 procent. Samlet forventer man i koncernen, at resultatet før skat stiger med 75 procent til 475 millioner kroner. For årets første seks måneder fik GN en omsætning på 2614 millioner kroner mod 2289 millioner i første halvår af 2003. Det kom på bundlinjen til at give et driftsoverskud på 358 millioner kroner, hvilket er en stigning på 118 millioner i forhold til samme periode året før.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce