Finansmarkederne viste endnu en gang torsdag, at terrorbomber eller eksplosioner har begrænset effekt på markederne. Det skyldes, at de reelt er forberedt på, at terrorangreb kan ske. Derfor havde torsdagens kinesiske revaluering en større effekt på de finansielle markeder, end eksplosionerne i London. Kinesisk revaluering har større betydning »Hvis man ser bort fra reaktionen på markederne i Storbritannien, så har de økonomiske nøgletal som eksempelvis den kinesiske revaluering haft større effekt på valutamarkederne og på aktiemarkederne end eksplosionerne i London. Det er det, der har været det centrale tema trods alt«, siger senioranalytiker i Danske Bank, Niels From, til Ritzau. Han understreger, at både i Danmark og Storbritannien kunne torsdagens eksplosioner aflæses på kurserne, men i Danmark rettede kursen i det toneangivende KFX-indeks sig hurtigt ind. På Københavns Fondsbørs faldt KFX-indekset meget svagt med under et point, svarende til et fald på 0,22 procent.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce