Sevicesektoren tørster også efter arbejdskraft. Allerede nu er det svært at få besat job inden for rengøring, transport, detailhandel, hotel og turisme. Det viser en opgørelse, som erhvervsorganisationen HTS har foretaget. Tendensen er faretruende og stærkt bekymrende, fordi servicesektoren i år besætter 20.000 nye job og næste år har brug for 15.000 flere ansatte. Alle får job Administrerende direktør i HTS Lars Krobæk siger, at inden for transportbranchen er det stort set umuligt at få fyldt klasserne på AMU-centrene, fordi deltagerne får job, før de får gennemført uddannelsen på AMU-centrene. »Det siger noget om, hvor stort behovet for arbejdskraft er inden for transport. Men også inden for detailhandlen mangler der arbejdskraft, og her er der især store problemer med at få butiksslagtere på trods af de store virksomhedslukninger inden for fødevareindustrien«, siger Lars Krobæk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce