Spa og sauna er i lav kurs, når vi køber sommerhus

Drømmen. Sommerhuskøbere drømmer om sorte træhuse med hvide vinduer, viste en EDC-undersøgelse i sommer. Nogle ejendomsmæglere oplever dog også søgning efter huse fra 1970’erne, bare prisen er under  1 million kroner.
Drømmen. Sommerhuskøbere drømmer om sorte træhuse med hvide vinduer, viste en EDC-undersøgelse i sommer. Nogle ejendomsmæglere oplever dog også søgning efter huse fra 1970’erne, bare prisen er under 1 million kroner.
Lyt til artiklen

Mange synes uden tvivl godt om at gå i spa og efterfølgende blive varmet op i en sauna, men det er ikke den form for velvære, vi går efter, når vi er på boligjagt efter et sommerhus.

Ikke længere. »Køberne vil have et ganske almindeligt hus«, siger ejendomsmægler Lars Bøgelund, der er partner i Home i Gilleleje, om danskernes foretrukne sommerhusønske. Og samme melding kommer fra hans kollega i Marielyst på Falster ud til Østersøen. »Det er slut med interessen for de kæmpestore luksussommerhuse, som det var in at købe i årene 2005-2007, da det gik stærkt på markedet. I dag går køberne ikke efter sommerhuse, som er nye og moderne – de fleste vil gerne have en opvaskemaskine, fordi de ikke gider vaske op, når de har fri, men ellers er det vigtigste, at sommerhuset er charmerende og helt simpelt«, siger ejendomsmægler Anne Bogø Rasmussen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her