Stilladsfolk og togførere vinder mest på skatteaftale

bonus. Togfører er blandt dem, der høster mest på skattereformen, viser nye beregninger fra LO. (Arkivfoto)
bonus. Togfører er blandt dem, der høster mest på skattereformen, viser nye beregninger fra LO. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Flymekanikeren, regnskabsassistenten og togføreren har allerede fra januar råd til et ekstra måltid på restaurant med yderligere 485 kroner på lønkontoen. Eller de kan vælge at polstre bankbogen yderligere. Nye beregninger fra LO viser nemlig, at de er blandt dem, der høster de største gevinster ved den skatteaftale, som regeringen, Venstre og Konservative indgik for godt tre uger siden. Tallene viser, at lønmodtagere med mellemstore indkomster på omkring 450.000 kroner om året trækker det længste strå som konsekvens af, at man hæver topskattegrænsen.

LÆS ARTIKEL Se her, om du vinder eller taber på skattereformen

Lederen eller souschefen i den lokale børnehave, der ikke rammer topskattegrænsen, kan derfor se frem til at få forøget sin indkomst med 1,3 procent næste år, mens lastbilchaufføren må nøjes med under halvdelen, 0,6 procent.

»Det gør ikke noget, at det er dem, der gør en ekstra indsats, som også får noget ekstra ud af aftalen«, mener Jan Kæraa Rasmussen, cheføkonom, LO.

Ekstra penge kan stimulere
LO har siden vedtagelsen af skatteaftalen udtalt sig positivt om dens konsekvenser for medlemmerne i fagforbundet samt landets økonomi. Cheføkonomen hæfter sig også ved, at købekraften generelt stiger med godt én procent næste år for alle lønmodtagere, og han håber derfor, at der allerede næste år kan komme gang i danskernes købelyst.

»Normalt foretrækker vi ikke skatteaftaler. Der ser vi hellere, at man for eksempel fremrykker offentlige investeringer. Men psykologisk kan det betyde en hel del, at man mærker, man får lidt ekstra i løn. Det kan være med til at stimulere samfundsøkonomien«, siger Jan Kæraa Rasmussen.

Uvildig rådgiver i Finanshuset Fredensborg, Kim Valentin, er enig i, at skatteaftalen kan være med til at sætte gang i økonomien. Han mener, at det generelt ser positivt ud for den danske økonomi lige nu, men at privatforbruget stadig er en sten i skoen. »Samfundet kan bestemt godt bruge nogle ekstra forbrugskroner. Det er den sidste brik, der mangler, før vi for alvor får sat gang i hjulene«, siger Kim Valentin, der også er byrådspolitiker for Venstre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her