Novos forskningsdirektør jonglerer med 13 milliarder kroner og drømmer om en pille

forskningskongen. Som forsknings- og udviklingsdirektør har Mads Krogsgaard en stor del af æren for Novos konstante og massive succes.
forskningskongen. Som forsknings- og udviklingsdirektør har Mads Krogsgaard en stor del af æren for Novos konstante og massive succes.
Lyt til artiklen

Han ville egentlig have været jagerpilot og bestod også de krævende prøver. Men udsigten til at skulle tilbringe 10 år i »systemet«, inden det rigtigt begyndte at gå løs, fik den ambitiøse, men også utålmodige, Mads Krogsgaard til at vælge en anden vej.

At han skulle ende med at sidde som forskningsdirektør i landets absolut mest succesfulde virksomhed, diabeteskæmpen Novo Nordisk, i mere end 20 år og administrere et årligt budget på mere end 13 milliarder kroner og have ansvar for mere ned 5.000 medarbejdere, havde han dog ikke regnet med, da han som 19-årig begyndte på dyrlægestudiet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her