Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Flere ungdomspartier står uforstående tilbage, efter at Folketingets Præsidium helt ekstraordinært har besluttet, at de ikke får lov at gå til valg på at debattere Palæstina til næste års skolevalg.

Folkeskoleelever får forbud mod at debattere Palæstina

Elever på Øster Farimagsgade Skole på Østerbro i København afgiver stemmer til det første skolevalg i 2015. Foto: Jens Dresling
Elever på Øster Farimagsgade Skole på Østerbro i København afgiver stemmer til det første skolevalg i 2015. Foto: Jens Dresling

Selv om flere ungdomspartier har ønsket det, nedlægger Folketingets Præsidium veto og siger nej.

Således er det på øverste sted blevet besluttet, at det ikke må være et af temaerne til næste års skolevalg, hvorvidt Danmark bør anerkende Palæstina som selvstændig stat.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her