Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.
partiledereres-syn-messer

Trods flere dårlige sager er Dansk Folkeparti på himmelflugt i meningsmålingerne. Hos nogle af de øvrige blå partier vokser bekymringen. Andre er mere positive, og hos Liberal Alliance vil gruppeformanden ikke udelukke Messerschmidt som statsminister.

»Jeg er skræmt fra vid og sans«: DF vokser trods skandalesommer

Sommeren har stået i Dansk Folkepartis tegn. Med en håndfuld sager af den slags, som de fleste partier ville betakke sig for.

Alligevel er DF kun vokset i sensommerens målinger, og partiformand Morten Messerschmidt har i forskellige politiske sager forsøgt at udvise lederskab ved at samle de øvrige blå partier mod regeringen. Derfor – og givetvis også for at genere Venstre – har Socialdemokratiet udråbt Messerschmidt til blå bloks reelle leder.

Det tvinger de fire øvrige blå partier til at forholde sig til DF på en ny måde. Politiken har talt med en stribe politikere fra Venstre, de konservative, Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne, og samtalerne afslører både skepsis og bekymring over for DF.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her