Minimumsnormeringer er blevet en del af valgkampen. Konservative vil afskaffe dem, mens SF vil bruge flere penge på dem. Men hvordan er det foreløbig gået med at realisere et af de store valgløfter fra 2019?

Faktatjek: Der er blevet længere mellem pædagogerne i daginstitutionerne

Aftalen om minimumsnormeringer stiller krav om, at kommunerne har ansat personale svarende til en voksen til tre børn i vuggestuerne og en voksen til seks børn i børnehaverne.  Foto: Miriam Dalsgaard
Aftalen om minimumsnormeringer stiller krav om, at kommunerne har ansat personale svarende til en voksen til tre børn i vuggestuerne og en voksen til seks børn i børnehaverne. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Kampen for bedre forhold i landets daginstitutioner var en af de helt store dagsordener forud for det seneste folketingsvalg. Over hele landet gik tusindvis af småbørnsforældre på gaden og råbte op for flere medarbejdere i daginstitutionerne.

På Christiansborg fangede politikerne budskabet, ikke mindst SF, der gik til valg på et løfte om minimumsnormeringer. Det ville løfte kvaliteten i daginstitutionerne, forsikrede partiets formand, Pia Olsen Dyhr, på Twitter:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her