Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Som blinde høns sender Folketinget Danmark på ny krigsmission

Tegning: Anne-Marie Steen Petersen
Tegning: Anne-Marie Steen Petersen

Da et stort flertal i Folketinget i går besluttede, at Danmark skal sende specialstyrker og F16-fly til Syrien og Irak for at bekæmpe ISIS, var mængden af ubekendte ikke mindre end ugen før. Som borgere får vi intet svar på de helt centrale spørgsmål om militærindsatsen.

Jo, vi ved, at det ikke handler om Syrien og de mange millioner syrere, som lever – og dør eller flygter – i en hæslig borgerkrig. Heller ingen svarer på, hvor det efterlader syrerne efterfølgende, hvilke dynamikker det vil skabe på jorden i borgerkrigen. Ingen synes at være martret af, at halvdelen af den syriske befolkning er drevet på flugt fra deres hjem, at tusinder og atter tusinder har mistet livet ikke mindst for diktator Bahar al-Assads hænder.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her