Lise har store økonomiske problemer. En pusher, som hun kender lidt, tilbyder hende 20.000 kroner for at rejse til Madrid og hente 250 gram heroin og smugle det til Danmark. Lise rejser til den spanske hovedstad, hvor hun henter fire små poser med heroin på en bar. Hun putter poserne ned i et hulrum i skoene og hopper på flyet til København. I Kastrup bliver en tolder mistænksom og hiver Lise til siden. Tolderne finder poserne med heroin, og Lise bliver anholdt af politiet. Lise er 34 år og fra København. Hun er ikke selv stofmisbruger og er ikke tidligere straffet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce