Selvfølgelig er der racisme i Ukraine

Racisme. »Pluralisme og mangfoldighed er dine aktiver, ikke passiver«, skriver en Ukrainsk-bosat amerikaner. Denne flok nationalistiske fodboldfans bliver nok svær at overbevise.
Racisme. »Pluralisme og mangfoldighed er dine aktiver, ikke passiver«, skriver en Ukrainsk-bosat amerikaner. Denne flok nationalistiske fodboldfans bliver nok svær at overbevise.
Lyt til artiklen

I dagene op til EM i fodbold 2012 har Ukraine oplevet et stormløb af medieomtale og ophedede debatter om racisme i landet.

Som udstationeret amerikaner, der har forsket i racisme, antisemitisme og fremmedhad i Ukraine i de seneste 10 år, må jeg indrømme, at jeg glæder mig over, at disse samfundsmæssige handikap omsider får den internationale, for ikke at sige indenlandske opmærksomhed, de længe har fortjent. Beretninger om hagekors og keltiske kors, om hooligans, der træner nye rekrutter i skove, og fans, der banker folk med andre hudfarver, kommer ikke bag på mig. Det er ikke noget nyt. I virkeligheden, ifølge mine kontakter i de afrikanske samfund, er situationen faktisk blevet lidt bedre i det seneste år eller to. Det nye og forfriskende er omtalen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her