Drop nu den gamle 'tyskerskræk'

Lyt til artiklen

Ved festlige lejligheder roser vi os af, at fred og samarbejde i det dansk-tyske grænseland har erstattet krige og grænsekamp.

Både Danmark og Tyskland har siden 1955 anerkendt princippet om ligestilling mellem flertal og mindretal i grænselandet. Når der rokkes ved ligebehandlingen, som i spørgsmålet om den slesvig-holstenske regerings tilskud til de danske skoler, råbes der med rette vagt i gevær. Men heller ikke vi danskere kan kalde os hellige. På nogle områder dyrker vi stadig en urimelig gammel ’tyskerskræk’. Vi har den såkaldte sommerhusregel i EU mod, at udlændinge kan eje danske fritidshuse, selv om danskere ejer halvdelen af Sydsveriges ’ødegårde’ og et pænt antal ejerlejligheder ved Middelhavet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her