Frihed er retten til at være fucked op

Lyt til artiklen

I en tid, hvor den fremmedfjendske paranoia skyller ind over os, kunne man tænke, at modgiften til en sådan højrepopulistisk beruselse er tolerance. Problemet er dog, at tolerance og intolerance fungerer efter samme logik, men med modsat fortegn: Begge forholder sig til mennesker med udgangspunkt ,i om de kan udholdes eller ej. Derfor har vi brug for en tredje mulighed.

Hvad tolerancens forkæmpere sandsynligvis finder problematisk ved intolerance og chauvinisme, er, at den nedværdiger og nedvurderer mennesker, alene på baggrund af stereotyper knyttet tilbestemte karakteristika som hudfarve, køn, religion, seksualitet etc. Det er, som om tolerancens budskab er, at mennesker er ligeværdige, uanset hvad deres identitetsmæssige egenskaber er, og at alle derfor fortjener samme anerkendelse, frihed og rettigheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her