Politikerne fodrer utrygheden i befolkningen

Lyt til artiklen

De danske politikere ser i disse år lønmodtagerne og arbejdsstyrken som et produktionsapparat, der er underlagt udbudsteorien – og det er hovedårsagen til, at der er en meget høj følelse af utryghed i Danmark. Jeg stiller politikerne til ansvar for, at Danmark har udviklet sig på den måde. Samtidig er det helt uden tvivl politikerne, der sidder med nøglen til at dæmpe utrygheden.

De må holde op med at fodre utrygheden hos danskerne. Baggrunden for den stigende utryghed er flerfoldig. Her vil jeg primært fokusere på ét element, nemlig arbejdsmarkedet og arbejdslivet, som det opleves af den almindelige danske lønmodtager.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her