Folkekirkens stemme går tabt i den offentlige debat, fordi folk ikke forstår det sprog, den taler. I sin nye bog giver Malene Bjerre sit bud på, hvordan kirken kan finde frem til et fællessprog, så de danske præster kan blive en del af den offentlige samtale.

Præsterne taler et sprog, de færreste kan følge med i. Folkekirken nødt til at gentænke sig selv

Tegning Claus Nørregaard
Tegning Claus Nørregaard
Lyt til artiklen

Folkekirken er Danmarks største medlemsforening.

Alligevel er der mange, der ikke ser sig selv som ’kristne på den måde’. En af de bagvedliggende årsager kan måske findes i det religiøse sprog. Det mener Malene Bjerre, der blandt andet er journalist og redaktør på magasinet folk&kirke. I sin nye bog, ’Religiøst sprog i en verden, der ikke forstår det’, advokerer Malene Bjerre for, at folkekirken bliver nødt til at oversætte det religiøse sprog til et fællessprog, der er tilgængeligt for hele befolkningen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her