Det undrer mig, at folk, der skulle forestille at være liberale, revser en virksomhed for at sælge et produkt eller navngive et produkt, som virksomheden nu engang har lyst til. Lige der går grænsen for frihed åbenbart.

Kageperson? Nej, her går grænsen for friheden

Kageperson  Linette Odgaard/dr
Kageperson Linette Odgaard/dr
Lyt til artiklen

Vi tyvstartede agurketidsæsonen i år, da først Lagkagehusets kageperson og senere Føtex’ T-shirt med påskriften ’Fars hus, fars regler’ ramte medierne og i særdeleshed de sociale medier. Og når der først bliver smidt en mønt i automaten, der bare lugter minimalt af identitetspolitik, så er det de samme forudsigelige farjokes, der rulles ud af de samme forargede mennesker. For det er da også for galt, og man må da heller ingenting længere, og skal man nu også kalde en vandmand for en vandperson, og det er da ren kagemand og bomfaldera og hist op og kom herned.

Der er to problemer. Det første er det segment af borgere i Danmark, der mener, at de har patent på, hvordan verden skal anskues, og hvordan vi må tale om den. Det vidunderlige paradoks er dog, at det er præcis samme segment, som beskylder en yngre generation, som de har meget svært ved at relatere til, for at gøre præcis det, de selv gør: dikterer, hvordan verden skal opfattes og italesættes.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her