»At jeg begik kriminalitet var mit eget ansvar«, skrev digteren Haidar Ansari på forsiden af lørdagens debatsektion. Debattør Ali Aminali giver ham ret, men mener også, at samfundet skal hjælpe minoritetsetniske danskere, der vil ud af kriminalitet.

Ali Aminali: »Det er på grænsen til det satiriske, når folk bruger racismekortet i forhold til, hvordan det går med integrationen«

Er det et personligt ansvar, når man ender i hård kriminalitet? Ja, mener radiovært, debattør og forfatter Ali Aminali. Arkivfoto. Arkivfoto Christian Lykking
Er det et personligt ansvar, når man ender i hård kriminalitet? Ja, mener radiovært, debattør og forfatter Ali Aminali. Arkivfoto. Arkivfoto Christian Lykking
Lyt til artiklen

Det er en falliterklæring at sige, at det er samfundet, der får unge fra socialt udsatte områder til at blive kriminelle, mener radiovært, debattør og forfatter Ali Aminali.

»Ude i de socialt udsatte områder – altså ghettoerne – siger man, at de minoritetsetniske danskere nærmest ingen chance har for at klare sig, fordi samfundet er imod dem. Men hvis man tager ud i de områder, er det ressourcesvage områder, men også der, hvor der er allerflest ressourcer fra samfundet. Der er fodboldbaner, gratis fodboldstøvler, svømmehaller, socialrådgivere og ekstra pædagoger«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her