Debatten om aktiv dødshjælp har svære kår i Danmark. Den offentlige mening gør det svært at have en nuanceret debat.

Canadier i Danmark: Det er upopulært at ytre sig positivt om aktiv dødshjælp. Og hvem har lyst til at være upopulær?

Arkivtegning Per Marquard Otzen
Arkivtegning Per Marquard Otzen
Lyt til artiklen

Jeg har læst de seneste rapporter om dødshjælp fra Canada og Holland fra ende til anden. Canada har netop haft 5 års jubilæum for lovliggørelsen af dødshjælp, og i Holland har det været lovligt i 20 år.

I Canada er gennemsnitsalderen 76,3 år for folk, der har fået dødshjælp – og 95,1 procent af patienterne i MAiD-ordningen (Medical Assistance in Dying) er over 56 år, og 83,3 procent er 65 år eller ældre. Billedet er det samme i Holland, hvor 70 procent af modtagerne var over 70 år, da de døde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her