Debatindlæg af

Wilhelm Ditlev Christian ThomsenMedlem, Konservativ Ungdom

Marie Nordahl Sinding-OlsenMedlem, Konservativ Ungdom

Moderne kunst er kun til for at være provokunst, der altid kun vil dekonstruere og nedbryde. Men kunsten bør genfinde den menneskelige dybde, som ikke kun er reserveret for den indviede kulturelite.

Unge konservative: Hvorfor betale 145 kroner for at se kunst, der alene har som mål at fortælle dig, at du er for dum?

Lyt til artiklen

Har du ikke set kunstudstillingen ’Hvad øjet ser?’? Hele seks stjerner i Kristeligt Dagblads kultursektion! Ja, »Det er, som om selve evigheden er indkapslet«, skriver de om værket af billedhuggeren Alberto Giacometti. Det er en udstilling på SMK, der som udstillingen ’Bourgeois x Giacometti’ på Louisiana af den franskamerikanske Louise Bourgeois er kendt for den helt særlige følelse, de spinkle bronzestatuer vækker hos beskueren.

Træder man ind i det neutrale lokale for at få det øjenåbnende, livsforandrende møde med udstillingen, der endelig er kommet til SMK, bliver man som det første mødt rimelig diskret af en rå og tynd bronzefigur, der stirrer på én. Fortsætter man, er det, som om statuerne iagttager dig, selv om de ikke engang har øjne. Det helt enestående ved udstillingen er, at man har kombineret de små bronzefigurer med skitser af den geniale kunstner. De tynde, rå, lange arme og ben minder dig om Louise Bourgeois bronzeedderkopper, der ikke kribler i fysisk forstand, men krabler frem i beskuerens bevidsthed og giver gåsehud.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her