Debatindlæg af

Noah James DonkinStuderende på RUC - Byrådskandidat SF Helsingør

Frederik Brix PedersenStuderende på RUC - Byrådskandidat SF Hillerød

Hvis unge skal kunne vælge at bosætte sig i byer som Helsingør og Hillerød og samtidig tage en uddannelse, må vi kunne stole på, at den offentlige transport fungerer.

Studerende: Vi unge opfordres til at bosætte os uden for de dyre studiebyer. Her kan vi så stå og vente på toget

Lyt til artiklen

Det er tidlig morgen. Vi står på perronen i Helsingør og Hillerød, stadig med søvn i øjnene og med kaffen i hånden, mens vi venter på toget mod Roskilde. Sådan ser hverdagen ud for os og hundredvis af studerende, der hver dag pendler mod Roskilde og København. Nogle dage kommer det slet ikke. Andre dage er det så fyldt, når vi skal hjem, at vi må stå op hele vejen.

Sådan ser vores studieliv ud. Vi elsker vores byer, og vi har valgt dem til – men vi oplever hver dag, hvordan en upålidelig kollektiv transport gør det sværere at tage en uddannelse og være en del af fællesskabet på universitetet. Vi har valgt at bo i Helsingør og Hillerød, fordi vi sætter pris på livet uden for København – med kyst, skov, byliv og fællesskab. Vi har valgt bevidst. Men vi har også valgt at tage en uddannelse på Roskilde Universitet, og her støder vi på et problem: transporten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her