Efter invitation af Xi Jinping, formand for Folkerepublikken Kina, er Hendes Majestæt Dronning Margrethe II og Hans Kongelige Højhed Prins Henrik lige nu på et femdages statsbesøg i Kina. Det er anden gang, at Hendes Majestæt Dronningen betræder den kinesiske jord. Sidste gang var for 35 år siden.
I september 1979 aflagde Hendes Majestæt sit første officielle besøg i Kina, efter at landet netop havde indledt reformen ’den åbne dørs politik’. Besøget fandt sted på et virkelig specielt tidspunkt og var af stor historisk betydning, da Hendes Majestæt var det første statsoverhoved fra et vestligt land, der besøgte Kina efter reformens vedtagelse i 1978.
Kina har oplevet kæmpemæssige forandringer i løbet af de sidste 35 år. Med den store økonomiske vækst i landet er Kina nu blevet verdens næststørste økonomi, den største valutareserve, og samtidig rangerer Kina som nummer et i forhold til varehandel, hvilket ofte betragtes som et nyt mirakel i historien om menneskets økonomiske udvikling.
Landets infrastruktur har gennemgået en himmelfarende udvikling. Landets motorveje og højhastighedstog er udbygget i alle retninger, vidensniveauet er øget, og almindelige mennesker lever fortsat mere praktiske og hyggelige liv.
Hundrede millioner af kinesere er løftet ud af fattigdom, og Kina er med succes blevet forvandlet fra et lavindkomstland til et land over middelniveau.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind
Skriv kommentar