Lars Løkke Rasmussens regeringer har været aktive i klimapolitikken. Men desværre kun ved konsekvent at gennemføre tiltag, der øger klimaforureningen, mens fodslæberiet har været øredøvende, når det drejer sig om at gennemføre ret indlysende tiltag til gavn for klimaet.
En af de hyppige undskyldninger har været, at regeringen har nedsat en kommission. I dette tilfælde Energikommissionen. Men nu har denne noget forsinket barslet med sin rapport, og så er den undskyldning for at komme i gang også pist væk. Hvis regeringen ikke handler på klimaet nu, må jeg konstatere, at regeringsgrundlagets grønne optimisme var et blålys.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
