Debatindlæg afSigne Lund Christensen

Cand.scient.pol., programrådgiver

Bekymret mor: Egoistiske småbørnsforældre er skyld i, at mæslinger ikke er et sjovt historisk kuriosum

Lyt til artiklen

I går aftes læste jeg 'Lottes lillebror er syg' for min 3-årige datter. Den er fra 1975, og lillebror har mæslinger. Det kunne have været et sjovt historisk kuriosum, at vi engang havde mæslinger i Danmark, for siden min barndom har vi stort set udryddet den børnesygdom i Danmark.

Jeg kunne have fortalt den 3-årige, at mæslinger var noget, børn engang blev meget syge og i værste fald døde af, selv i Danmark. Jeg kunne have fortalt den historie, hvis altså ikke det var for en flok egoistiske småbørnsforældre, som tror, de er klogere end den samlede lægevidenskab og derfor ikke lader deres børn vaccinere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her