Debatindlæg afSimon Tøgern

Formand for HK/Privat

Den nuværende fordeling af midler til uddannelse er helt ude af proportioner. Især når det er alle lønmodtageres skattekroner, der betaler akademikerfesten.

Fagforbund: Akademiske uddannelser suger pengene ud af kassen. Faglærte får kun en lille sum

Lyt til artiklen

Mere uddannelse har i en årrække være løsningen på snart sagt alt. Og uddannelse er også løsningen. Men ikke længst mulig uddannelse til alle. Den voldsomme satsning på langvarige akademiske uddannelser til flest mulige lænser uddannelsesressourcerne i en afsindig grad. Og åbenbart helt uden offentlig og politisk opmærksomhed.

Derfor er vi nødt til at råbe politikerne op: I Danmark bruger vi 27 milliarder kroner på at uddanne omkring 48.000 mennesker om året. Og ud af de 27 milliarder kroner går mere end 14 milliarder til at uddanne akademikere, selv om gruppen med de lange uddannelser kun udgør 15.000 personer. Det fremgik af en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd for nylig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her