Den relativt nyuddannede akademiker Lea Tolstrup fortæller i Politiken 3.11. om sine oplevelser med det danske dagpengesystem, som hun i to år har befundet sig i uden udsigt til job inden for sit fag. På grund af historier som hendes og på grund af den måde, hun og andre ledige efterfølgende diskuteres i medierne på, er der stuvende fuldt hos studenterrådgivningerne.
Studentervejledere på RUC fortæller mig, at de studerende spørger i kor: Hvad skal jeg vælge, for at jeg kan være sikker på at finde et arbejde, når jeg er færdiguddannet? De vil for alt i verden gerne undgå at blive arbejdsløse.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
