Erik Struve Hansenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Erik Struve Hansenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Debatindlæg afHinda Olad

Medvirkende

Det er en positiv, rørende, men også livsbekræftende fortælling om den svære kærlighed, om at jagte det frie liv, om at italesætte de svære ting.

Medvirkende i ’Mor, han er dansker’: »Det handler ikke om at finde en hvid kæreste, det handler om retten til at elske, hvem man vil«

Lyt til artiklen

Overskriften ’Mor, han er dansker’ fungerer som et symbol på kulturelle sammenstød, der opstår, når man elsker på tværs af religion og kultur. Det gør os ikke mindre danske at referere til etniske danskere som ’dansker’ i dette tilfælde. Det er blot med til at tydeliggøre nogle vanskeligheder, som desværre stadig eksisterer.

Men kampen er større end det, for hver gang en kvinde med muslimsk baggrund kæmper for retten til at leve frit, bliver vi anklaget for at svine vores forældre til eller svine islam til. Dette er et værktøj til at fordreje hele situationen og udskamme os for at råbe op.

Erik Struve Hansenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her