Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kina reagerer truende på nye signaler om, at EU vil skrue bissen på for at nedbringe sit handelsunderskud over for Kina på 7,5 milliarder kroner om dagen. En konflikt er forestående, mener eksperter.

Kina truer EU med voldsom reaktion – kan ramme Danmark hårdt

Skibscontainere står på havnen i den kinesiske by Qingdao. Kinesiske virksomheder har svært ved at afsætte deres varer på det kinesiske hjemmemarked, og derfor er den kinesiske eksport til Europa eksploderet. Foto: /Ritzau Scanpix
Skibscontainere står på havnen i den kinesiske by Qingdao. Kinesiske virksomheder har svært ved at afsætte deres varer på det kinesiske hjemmemarked, og derfor er den kinesiske eksport til Europa eksploderet. Foto: /Ritzau Scanpix

Spændingerne mellem EU og Kina er vokset så store, at både diplomater og eksperter anser en handelskonflikt som overhængende, hvilket kan gå hårdt ud over danske virksomheder og arbejdspladser.

I næste uge drager EU’s handelskommissær Maros Sefcovic til Beijing for at tvinge kineserne til at finde en løsning på den situation, som europæiske toppolitikere kalder »uholdbar«, nemlig EU’s dundrende handelsunderskud over for Kina, som svarer til mere end 1 milliard euro eller 7,5 milliarder kroner om dagen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her