Politik er en mandsdomineret sport. De fleste steder, jeg ser hen, efter at jeg er blevet valgt til Folketinget og har fået min daglige gang herinde bag de sagnomspundne mure, er der en iøjefaldende overrepræsentation af mænd.
Se bare på regeringen, hvor 7 af 20 ministre er kvinder. Det provokerer mig grænseløst, at selve ligestillingsministeren i selvsamme regering trækker på skuldrene og til forsvar konstaterer, at statsministeren jo er kvinde, som han gjorde, da lytterne kunne ringe til regeringen på P1 i forrige uge. Som om statsministeren tæller dobbelt. Come on!
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
