Vi har helt åbenbart endog meget svært ved at rumme indgreb i familien, som for eksempel at pædagogiske medarbejdere fortager en underretning på baggrund af bekymring for nogle børn. Det viser en artikelserie her i avisen tydeligt. Disse artikler på det nærmeste ’oser’ af mistillid til det kommunale system. Tendensen i artiklerne: at når lærere og pædagoger foretager en social underretning, ja så er det formentlig bare heksejagt og forfølgelse af de stakkels forældre.
Det er trist, når man fører sig frem med useriøse og unuancerede budskaber, så det kommer til fremstå, som om man foretager underretninger i blinde og trance. Og det er dybt paradoksalt, at anklagerne mod det kommunale system på andre tidspunkter og i andre sager ligefrem står i kø, fordi man har handlet for langsomt eller slet ikke.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
