Hvis nu min kone forlod mig, fordi hun syntes, at jeg i stigende grad gik rundt og sagde tåbelige ting, ville hun så begrænse min ytringsfrihed?
Det skulle man tro, hvis man lytter til den kritik, som også Politiken har fremført, af de fire forfattere – Jens Smærup Sørensen, Ida Jessen, Astrid Saalbach og Suzanne Brøgger – der har valgt at forlade Det Danske Akademi i protest imod akademimedlemmet Marianne Stidsen. I Politiken og i andre dagblade har de fire modtaget råd om, hvad de burde have gjort, og fået læst og påskrevet, at de da i hvert fald ikke burde have forladt akademiet. Dermed har de nemlig skadet Stidsens ytringsfrihed!
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

