Drabet på George Floyd begået af en politibetjent i USA er tragisk, rædselsfuldt og opsigtsvækkende og ikke mindst lærerigt for danskere. Det er opløftende at se opbakningen til ’JusticeforFloyd’, der foregår i Danmark, men det er ikke nok udelukkende at vise afsky for den racisme, der findes i USA.
I dag deles et citat af Angela Davis på danske sociale medier: »Det er ikke nok at være ikkeracistisk, vi skal være antiracistiske«, sammen med et billede af en sort firkant og hashtagget #blackouttuesday. Det er en opfordring til at være solidarisk med sorte amerikanere.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

