Debatindlæg afKaja Kristensen

Medskribent til den kommende bog 'De pengepressede' fra Ungdomsbureauet

Der er massivt brug for regulering af spilreklamer og større fokus på ludomani. Antallet af ludomaniramte vokser, og gennemsnitsalderen for ludomani falder, i takt med at antallet er spilreklamer stiger. Min lillebror begyndte, da han var 15 år, og stoppede først mange år efter.

Frustreret storesøster: Min bror har spillet for 400.000 kroner, han har forsøgt selvmord og har snydt og løjet flere gange, end jeg kan tælle

Lyt til artiklen

Kære skatteminister. Nu, hvor I politikere skal sidde bag lukkede døre og forhandle om min brors og andre ludomaniramtes skæbne, så vil jeg blot sikre mig, at I har den fulde indsigt i, hvad det har af menneskelige konsekvenser, når spilreklamer ikke forbydes. For min bror har det kostet seks år af hans liv, og for os, der er hans nærmeste, har det betydet en kernefamilie i knæ. Så vi, de pårørende, vil holde jer politikere op på jeres løfte om at regulere spilreklamer!

I disse dage oplever vi et større og større fokus på ludomani og på, hvordan spilreklamer medvirker til at avle flere ludomaner og fastholde de eksisterende i spillet. Medierne har blandt andet med den nye landstræners udtalelser kastet sig over debatten om betting og spil.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her