Debatindlæg afCaroline Wieben Lübben

Studerende, miljø- og naturressourceøkonomi

I de fleste tilfælde er der sikkert bare ikke tænkt over ordvalget, men når nu både miljø- og klimadebatten fylder så meget, er det vel på sin plads, at der kommer styr på begreberne.

Studerende undrer sig: Alle taler om 'klima' og 'miljø', men det er som om, folk ikke kender forskellen

Lyt til artiklen

Siden ’klimavalget’ 5. juni 2019 er der én ting, der har undret mig: Det er, som om der hersker en begrebsforvirring, når det kommer til brugen af ordene klima og miljø. Begreberne bliver tit brugt, som var de det samme – det er de ikke.

Den korrekte definition på de to begreber findes i enhver ordbog, men mod målet om at blive ’grøn og god’ går det åbenbart nogle gange så stærkt, at man glemmer, hvad det er, man vil gøre det godt for. De ellers positive tanker og tiltag ender derfor, desværre, med at fremstå tilfældige og uovervejede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her