»At lytte er at gå imod ensomhed, og ensomhed er det største problem for mennesker i vores tid«. Den jødiske rumænsk-amerikanske forfatter Elie Wiesel udtalte profetisk disse ord i 1986, året hvor han modtog Nobels fredspris for at have beskæftiget sig med undertrykkelse og tortur ikke bare af jøderne i Hitlers koncentrationslejre, men af mennesker i det hele taget.
Ensomheden bliver større og større i vores tid. Flere og flere rammes af stress, angst og depression. Aviserne er fyldt med rapporter om det. Næsten 50 procent af unge kvinder mistrives. Er de bærere af forældrenes og kulturens sygdom i det hele taget?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
