I går var en af de lidt hårdere dage. Fire afdelinger, sygdom på de tre, vi dækker hinanden ind ved første og anden sygedag, for der er ikke råd til vikarer. Så vi skynder os rundt mellem afdelingerne, mellem de demente borgere, der er på plejehjem, fordi de virkelig ikke kan klare sig selv. Det vil visitatorerne fra kontorerne – tro mig – have afsøgt alle muligheder for. Man kommer kun på plejecenter, hvis man er dårlig, som vi kalder det, når livskraft, helbred, medicinprofil, ernæringsproblemer eller andet gør det nødvendigt.
Men som sagt. I dag er der sygdom. Det er der jo hver dag, kan man sige. Jeg er nystartet, ufaglært sosu, og efter de første ugers chok efter en beskyttet tilværelse i medie-, kommunikations- og kulturverdenen er jeg her. Fra masser af status til absolut ingen status.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

