Debatindlæg afMads Olsen

Lærervikar, 1. suppleant til Folketinget for SF

Det er nærmest standardprocedure at lyve sig ældre, så man kan komme på TikTok ligesom alle éns venner. Men aldersgrænsen er der jo ikke for sjov.

Lærervikar: Ingen techbosser vil lade deres børn være på Facebook, TikTok eller Instagram. Så hvorfor tillader vi, at vores børn er der?

Lyt til artiklen

Vi har strenge regler for køb af alkohol og cigaretter. Enten viser du billed-id og bekræfter din alder, ellers er der ingen smøger til dig. Men prøv at forestille dig, hvis det eneste, du skulle gøre, var at taste din alder ind på en lille skærm, og så fik du lov til at købe dem. Ingen kontrol. Ingen form for id. Bare dit ord for det.

Det ville jo være det vilde vesten og ville med det samme betyde, at helt unge børn købte smøger og øl i hobevis. Ramaskriget blandt forældre ville jo være enormt, og det ville ingen acceptere. Netop derfor kan det jo undre, at det er præcis sådan et system, vi har på de sociale medier. Her er der nemlig heller ingen kontrol med, om du i virkeligheden er over aldersgrænsen for at komme på TikTok eller Instagram. Det eneste, du skal gøre, er at taste din alder ind på en lille skærm, og vupti: Så er du inde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her