Debatindlæg afDicte Wille

16 år og elev i 10. klasse på en efterskole

Børn skal, fra de er helt små, forstå, at der er mange forskelligheder i samfundet.

16-årig efterskoleelev: Hvorfor skal Fatima ikke have æbler, og hvorfor er det ikke Kasper og Jonas, der bliver kærester?

Lyt til artiklen

Vores grundskole er fyldt med fortællinger og opgaver om, hvordan vores samfund ser ud og hænger sammen. I 0. klasse hører vi om Emils juleaften med mor og far og om Anna, som køber tre kjoler. Vi skal dele æbler imellem Karl, Lise og Thomas, og når vi bliver lidt ældre, handler historierne om Kasper og Sofie, der forelsker sig i hinanden. Men hvorfor har vi aldrig haft om Emils juleaften med sine mødre, eller om Ole, som køber tre kjoler? Hvorfor skal Fatima ikke have æbler, og hvorfor er det ikke Kasper og Jonas, der bliver kærester? Hvor er vores læring om alt andet end den såkaldt traditionelle livsstil?

I dag er vores sprogbrug i forhold til minoriteter forældet. Derfor er det vigtigt med en bred repræsentation af køn, seksualiteter, etniciteter og kulturer i vores undervisning. Vi skal høre om forskellige seksualiteter på andre tidspunkter end i Uge Sex, én gang om året, og om at fejre ramadan på andre tidspunkter end i forløbet om islam i kristendomstimen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her