Klimaet er under forandring, og det betyder, at København i fremtiden oftere vil blive ramt af ekstremt vejr i form af både hedebølge og skybrud, som vi har set det i store dele af Europa denne sommer. Derfor er vi godt i gang med at klimatilpasse byen.
Det betyder blandt andet, at nogle af vores skattede grønne områder i fremtiden vil tage sig anderledes ud, end de gør det i dag. Ved at indrette byen anderledes kan vi nemlig dæmme op for nogle af de voldsomme konsekvenser, som klimaforandringer fører med sig, og for eksempel afhjælpe oversvømmelser lokalt. Det har vi f.eks. allerede gjort med Enghaveparken på Vesterbro, Karens Minde Aksen i Sydhavnen og i klimakvarteret på Østerbro, hvor lokale ønsker er indarbejdet, og skybrudssikringen blevet til succeser.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

