Debatindlæg afPelle Dragsted

politisk ordfører for Enhedslisten

Det er svært at se det som andet end valgflæsk, når håbefulde socialdemokratiske EU-kandidater skælder Venstre ud for at være landbrugets lobbyister.

Pelle Dragsted: Det er dobbeltmoralsk, når Socialdemokratiet skælder ud på Venstre for landbrugslobbyisme i EU

Lyt til artiklen

Det har vakt en del opmærksomhed, at to af Socialdemokratiets spidskandidater til EU-Parlamentet har anklaget Venstre for at være lobbyister for landbruget i EU. Kritikken er jo korrekt, men det er bare ikke noget, der burde komme bag på Socialdemokratiet. For der er intet nyt i, at Venstre agerer lobbyister for industrilandbrugets interesser – både ude og hjemme.

Det har imidlertid ikke afholdt Socialdemokratiet fra at gå i regering med selvsamme Venstre, til trods for at de efter sidste valg havde et klart alternativ, nemlig at bruge det grønne flertal til venstre for midten som grundlag for en ny regering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her