Klumme afLotte Folke Kaarsholm

Redaktionschef Opinion

Debatten om ekkokamre og privilegieblindhed er for vigtig til, at vi lader, som om det kun er de andre, der har et problem, skriver Lotte Folke Kaarsholm i denne klumme.

Lotte Folke: Vi er ikke et hak bedre end Krogerup

Lyt til artiklen

»Men er aviser som Politiken et hak bedre selv?«.

Avisens kulturjournalist Lucia Odoom stillede et modspørgsmål, da jeg for nylig fremhævede Ayman Ahmed Mouhammads indlæg i Politiken om sin oplevelse med Krogerup Højskole. På højskolen havde Mouhammad oplevet en ensretning, som han mente stemte dårligt overens med det formål, den store danske demokratitænker og teolog Hal Koch havde grundlagt den til: Som en medborgerskole, der skulle uddanne fremtidige generationer til at værne om og udvikle det danske demokrati.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her