Hvis man tager den spindoktorale vinkel på sagen, må Venstre og Konservatives optræden på forsiden af dagens Politiken, hvor de viser sig, at de ikke lige har fået tid til at koordinere, hvad der skal ske efter valget vel betegnes som et af valgkampens mest spektakulære selvmål. Barfoed har sin 100 dages plan med lavere skatter og trepartsforhandlinger (?) og Løkke lancerer en anden plan, som han ikke liiiige har fået talt med Barfoed om. Men lad os i stedet se på det konkrete politiske indhold af Løkkes første 100 dage i et nyt VK-kapitel, sådan en har bl.a. undertegnede jo efterlyst. Løkke siger om sin "plan":
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce