Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kronik afAndreas Rasch-Christensen OG Thomas Illum Hansen

Andreas Rasch-Christensen er forskningschef, Forskningsområde for pædagogik og dannelse på VIA University College. Thomas Illum Hansen er forskningschef ved UCL Professionshøjskole og Erhversakademi, leder af Center for Anvendt Skoleforskning.

Den nye Pisa-undersøgelse viser de laveste resultater for de danske elever i undersøgelsens historie. Vi er nu et sted, hvor vi med ret stor sikkerhed kan sige, at med de seneste 25 år i de faglige resultater viser, at den skolepolitiske udvikling ikke har været på rette kurs.

Pisa-undersøgelsen understreger den dybe danske skolekrise

Den tilbagevendende internationale undersøgelse af elevernes kompetencer inden for læsning, matematik og naturfag – Pisa – viser de laveste resultater for de danske elever i undersøgelsens historie.

Det faldende faglige niveau er et internationalt fænomen, men faldet i Danmark er så markant, at vi ikke længere ligger over det gennemsnitlige niveau i Pisa inden for læsning og naturfag. Det kalder på en dyb ransagelse af dansk skolepolitik i de seneste 25 år siden den første Pisa-måling og en drøftelse af, hvordan vi sikrer et fagligt løft af den danske folkeskole.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her