Ekstremistiske forskere undergraver folkeskolen
Et ensidigt fokus på 'det, som virker' risikerer at blive et fatalt slag mod den almene dannelse, som er folkeskolens hjørnesten.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsning
Foto:
Per Folkver (arkivfoto)
Folkeskolen. De kommende lærere skal kun lære, 'hvad der virker' i skolen, dvs. hvad der er de bedste undervisningsmetoder i forskellige fag, for at gøre dem til nyttige soldater i konkurrencesamfundet, men ikke, hvad der må virke i samfundet, hvis et folk skal kunne bestå som demokratisk folk, skriver dagens kronikør.
Læs artiklen senere
Gemt (klik for at fjerne)