Arbejdernes internationale kampdag er ikke en officiel helligdag i Danmark, der kan sløjfes af politikerne, som store bededag blev det, så 1. maj er heldigvis stadig en vigtig mærkedag ladet med politiske møder og diskussioner landet over. Rundt omkring vil der blive stillet krav til den regering, der kommer ud af de forhandlinger, der nu har varet i fem uger.
Men majdagen bør også give anledning til at lade tankerne flyve højere, for de gamle paroler er ikke længere nok til at sikre det gode liv. Det er ikke nok at tale om dagsaktuelle krav og faglige og politiske rettigheder. Som hele den rød-grønne udvikling har vist, er politik, der tager udgangspunkt i arbejdslivet, ikke nok, hvis fremtidens Danmark stadig skal være et dejligt land. Valgkampen viste, at der er et bredt folkeligt ønske om at beskytte drikkevandet, gøre op med det industrielle landbrugs dyremishandling og stoppe den naturkrise, som slår livet ihjel i de kystnære farvande.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
