Leder afmr

Det arabiske forår kan stadig nå at ende godt.

Vesten bærer en stor del af skylden for, at det aldrig blev sommer efter det arabiske forår

Lyt til artiklen

Da den ludfattige 26-årige frugtsælger Tarek Mohamed Bouazizi hældte benzin over sig selv og satte ild til for 10 år siden, var det en desperat handling. Bouazizi kunne ikke klare flere ydmygelser fra undertrykkende ledere og korrupte politifolk og valgte i stedet at tage sit eget liv.

Men Bouazizi var ikke alene. Hele den arabiske verden viste sig at have fået nok. Araberne var klar til at rejse sig mod deres undertrykkende ledere. Bouazizis selvmord blev gnisten, der satte hele Mellemøsten i brand, og i en kort, euforisk periode i 2011 virkede det, som om frihedsdrømmene ville gå i opfyldelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her