Sexismens blinde vinkler

Lyt til artiklen

I min seneste blog kritiserede jeg den sexisme, der trives kun alt for godt i medierne og i hverdagen. Men mange var uenige med mig i, at det var tilfældet. Flere af de efterfølgende kommentarer her på siden hævdede, at jeg skulle "bevise" seximens eksistens for overhovedet at kunne italesætte den, og at jeg måtte hade mit eget køn, når jeg i egenskab af at være en hvid, heteroseksuel mand kunne tillade mig at påtale sexisme som et samfundsmæssigt problem - for der var jo ikke noget problem.

Blinde vinkler er der altså tilsyneladende nok af hvad sexisme angår, og der er derfor grund til at taget begrebet op endnu engang, denne gang i endnu tydeligere vendinger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her