Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

P3 er helt ude af trit med virkeligheden

P3.
P3.
Lyt til artiklen

Tirsdag d. 28.4. kritiserede jeg i et indlæg her i avisen P3 for to ting: Dels, at kanalen bedriver magtfuldkommenhed ved at have haft den samme enerådende musikchef i nu mere end 11 år. Og dels, at kanalens musikkuratering er styret af, hvad denne chef selv kalder sin »mavefornemmelse« snarere end af egentlig musikfaglige hensyn.

DR Musik og Radios redaktionschef, Christian Ottenheim, reagerede her i avisen ved at skrive, at P3 slet ikke er en musikkanal, men derimod en »bred samfundskanal« med vægt på »nyheder, sport, satire, underholdning og journalistik«, hvorfor det var fejlagtigt at lægge så stor vægt på kanalens musikprofil, som jeg gjorde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her