Hamas kæmper for sin berettigelse

En gruppe kvinder demonstrerede under begravelsen af en prominent leder fra Hamas, som blev dræbt af israelske bomber. »Det er lykkedes Hamas at opnå legitimitet som det palæstinensiske folks forsvarer og talsmand «
En gruppe kvinder demonstrerede under begravelsen af en prominent leder fra Hamas, som blev dræbt af israelske bomber. »Det er lykkedes Hamas at opnå legitimitet som det palæstinensiske folks forsvarer og talsmand «
Lyt til artiklen

Hverken Israels eller Hamas’ ledere er tossede, irrationelle eller i øvrigt formørkede.

Set fra Hamas’ synspunkt er sidste uges krigshandlinger resultatet af en bevidst provokation – missilangreb på israelske landsbyer og byer med en befolkning på en kvart million mennesker, der lever inden for Hamas-raketternes 35 kilometers rækkevidde. Urolighederne er en styrkeprøve mellem de krigsførende parter, der forsøger at forbedre deres forhandlingspositioner op til de snart forestående forhandlinger om en ny våbenhvile. Begge parter ved, at de ikke kan nedkæmpe fjenden militært, og at de er dømt til at leve side om side. Det eneste, israelerne kan gøre sig håb om, er at tvinge Hamas til at ophøre med at affyre raketter mod Israel og så i øvrigt svække Hamas’ militære kapacitet for en tid. Der skal ikke megen fantasi til at forestille sig Israels situation med en kvart million borgere under beskydning i det sidste års tid.

Den kendsgerning, at de fleste af de 6.000 eller flere missiler, der regnede ned over Israel, ikke kostede flere end tre mennesker livet, siger intet om Hamas’ hensigter, men alt om deres raketters træfsikkerhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her