Meyers Nyonya-køkken vinder på vovemodet

Globalt. Kinesere, malaysiere, indonesere, indere og danskere står i køkkenet, og køkkenchefen er Karlos Maldonado fra Venezuela.
Globalt. Kinesere, malaysiere, indonesere, indere og danskere står i køkkenet, og køkkenchefen er Karlos Maldonado fra Venezuela.
Lyt til artiklen

Claus Meyer er om nogen god til at stirre i krystalkuglen og få øje på den næste nye tendens. Hos NamNam blander man Nyonya-køkkenet med det nye nordiske. Oprindelig er Nyonya-køkkenet selv en fusion, der stammer fra 1500-tallet, hvor Kina ekspanderede sin handel i retning af Malaccahalvøen, der strækker sig fra Bangkok til Singapore.

I de store handelsbyer Singapore og George Town, Penang, opstod dette særlige køkken i fusionen mellem de kinesiske handelsfolk og de køkkenhabile malaykvinder. Og det kendes især på sine kinesiske grundtræk og råvarer, der blandes med de mange indiske curries og de såkaldte sambals, krydderurtepastaer, som også dominerer i Indonesien. Går hele vejen Køkkenet er det første, der modtager gæsterne. Og allerede her præsenteres man for de dedikerede håndværkeres betydning.

Appetit på mere?

På Politiken er vi sultne. Ibyen giver dig anmeldelser, anbefalinger og nyheder fra Københavns buldrende madscene. Vores anmeldere deler hver uge hjerter ud til restauranter, cafeer og barer, så du ved, hvor du skal gå hen – og hvor hypen ikke holder.

Bliv abonnent for kun 1 kr.
Allerede abonnent? Log ind

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her